Miloš Slabý

Hrál za Bohemians Praha, SK Sigma Olomouc a Viktorii Plzeň. V lize odehrál 330 utkání a dal 23 gólů. Ve Poháru UEFA nastoupil k 12 utkáním. V mládežnických reprezentacích odehrál 33 utkání a dal 1 gól.

1. československá fotbalová liga 1983/84 1 0 Bohemians Praha
1. československá fotbalová liga 1986/87 23 0 Bohemians Praha
1. československá fotbalová liga 1987/88 18 2 Bohemians Praha
1. československá fotbalová liga 1988/89 29 3 Bohemians Praha
1. československá fotbalová liga 1989/90 22 0 SK Sigma Olomouc
1. československá fotbalová liga 1990/91 28 3 SK Sigma Olomouc
1. československá fotbalová liga 1991/92 29 1 SK Sigma Olomouc
1. československá fotbalová liga 1992/93 21 1 SK Sigma Olomouc
1. česká fotbalová liga 1993/94 28 1 FC Viktoria Plzeň
1. česká fotbalová liga 1994/95 27 5 FC Viktoria Plzeň
1. česká fotbalová liga 1995/96 25 4 FC Viktoria Plzeň
1. česká fotbalová liga 1996/97 25 1 FC Viktoria Plzeň
Gambrinus liga 1997/98 28 1 FC Viktoria Plzeň
Gambrinus liga 1998/99 26 1 FC Viktoria Plzeň
CELKEM 330 23

Jak jsem s Olomoucí málem vyřadil Real, vzpomíná obránce Slabý

                                      


S KAPITÁNSKOU PÁSKOU. Obránce Miloš Slabý (vlevo) v dresu plzeňské Viktorie v květnu 2000 v druholigovém utkání proti Synotu Staré Město na stadionu ve Štruncových sadech. Vedle něj jeho tehdejší spoluhráč Zdeněk Bečka, dnes asistent trenéra Pavla Vrby. Souboj s nimi svádí útočník Libor Soldán. ' foto: Lukáš Machalínek, MAFRA

Fotbalová Viktoria Plzeň se potkává s Realem Madrid poprvé ve více než stoleté historii. Přesto byste našli hráče, který oblékal její dres a má zkušenost s hvězdami z "Bílého baletu", byť už je 26 let stará. V obraně olomoucké Sigmy, která se s gigantem utkala na jaře 1992 ve čtvrtfinále Poháru UEFA, nastoupil Miloš Slabý, později kapitán plzeňského klubu.                    

"Vyměnil jsem si dres s Hagim, dodnes ho mám doma schovaný," vzpomínal Miloš Slabý v telefonickém rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz.

Jak na ta utkání s Realem vzpomínáte?
Bylo to samozřejmě zajímavé, zážitek na celý život. Real Madrid, to byl úplně jiný svět, než jsme byli do té doby zvyklí. Soupeř budil velký respekt. Ale jak nám v Olomouci zdůrazňoval náš trenér Karel Brückner, hrát se dá s každým...

A vy jste se toho drželi. Po domácí remíze 1:1 jste na Realu prohráli jen 0:1, k postupu nebylo zase tak daleko. A slova uznávaného kouče se potvrdila...
Určitě, vždyť i oni byli jen lidi z masa a kostí. Jen se kolem nich víc točila média a brali jiné peníze.

Předpokládám, že to i pro vás byl životní zápas, nebo se pletu?
Pro každého, kdo se utká s Realem, je to zvláštní motivace. To se nedá vůbec srovnávat, oni byli tehdy zrovna v laufu. Měli v mančaftu samé světové hráče, reprezentanty svých zemí...

Kdo byl podle vás tehdy jejich největší hvězdou?
Pro mě jako obránce samozřejmě Fernando Hierro. Ale byli tam i vynikající ofenzivní fotbalisté. Hlavně Butragueňo nebo Rumun Hagi.

Kdo je Miloš Slabý?Dnes 53letý bývalý obránce pochází z Horního Slavkova, kde také začínal s fotbalem, přes Slavii Karlovy Vary se dostal už v dorostu do Bohemians Praha. Tam zahájil ligovou kariéru, nejvyšší soutěž hrál i za Sigmu Olomouc a Viktorii Plzeň (do roku 1999). Pak se přes Karlovy Vary vrátil zpátky do H. Slavkova, kde ukončil kariéru.

Vybavíte si ještě, na koho jste v tom utkání hrál?
Já jsem byl tehdy ještě pravý bek, takže na každého, kdo se tam zrovna nachomýtl. Ono se to hodně prolínalo, už tehdy praktikovali takový zajímavý styl, hodně měnili místa. My jsme se snažili zhušťovat prostor, napadat je. I proti Realu jsme se snažili hrát to svoje.

Připomíná vám to utkání doma ještě něco kromě vzpomínek?
Vyměnil jsem si dres právě s Hagim, takže ten mám doma někde schovaný.


Doma, to je pořád v Horním Slavkově, odkud jste vyrazil do světa velkého fotbalu?Ne ne, přestěhoval jsem se do Hroznětína, kde také pracuju. Rozvážím pro jednu firmu cigarety.

Takže nepatříte k těm fotbalistům, kteří by se během kariéry zajistili na celý život?
Ono se i tohle hodně mění, i fotbal jde kupředu. My jsme na tom byli určitě lépe, než generace reprezentantů Ondry nebo Prokeše, se kterými jsem byl kdysi v Bohemce. A ti dnešní kluci mají zase lepší platy.

U fotbalu jste pak nechtěl zůstat jako trenér?
Ale jo, trénoval jsem ženský tým. Později mě brácha Jarda přivedl ke karlovarským Buldokům, vedl jsem i Horní Slavkov, ale nic velkého. Teď už tak pět let jsem vlastně úplně bez fotbalu.

Vzpomínka Sigma v Poháru UEFA ´92Slavná pohárová cesta Olomouce přes irský Bangor, Torpedo Moskva a Hamburk. Zastavil ji až Real, po remíze 1:1 venku dal doma postupový gól osm minut před koncem. Trenérem byl Leo Beenhaker, hráli mj. Míchel, Sanchís, Hierro, Hagi či Butrageňo. Za Sigmu pak třeba Hapal, Látal, Maroši, Kotůlek, Vaniak nebo Kerbr.

Ani do Plzně nevyrazíte za bývalými spoluhráči?
Tak to už taky bude nějakých sedm osm let, co jsem tam byl na halovém vánočním turnaji. Ani nevím, jestli se ještě schází.

Viděl jste zápas Plzně na Realu? A jak sledujete dnešní fotbal?Moc času nemám, práce je hodně. Spíš nějaké šoty v televizi. Už nesleduju fotbal tolik jako dřív.

A co byste doporučil viktoriánům v domácí odvetě s Realem?
Aby hráli v klidu, bez nervů. Nemají co ztratit. Můžou se ukázat, prodat dál. Myslím, že nejsou bez šance.

A co vůbec říkáte na pět viktoriánských mistrovských titulů?
Je moc dobře, že se to tam takhle zvedlo. Za nás vládla fotbalu Praha, teď je to zase Plzeň a drží to. Přeju jim, ať to vydrží co nejdéle.

Zdroj: https://fotbal.idnes.cz/milos-slaby-fotbal-real-madrid-olomouc-vzpominky-f7c-/fot_pohary.aspx?c=A181107_438095_fot_pohary_tof


Fotogalerie: M.Slabý

Tato fotogalerie je prázdná.