Tisková zpráva

06.11.2018 12:17
     
             
      

Unikátní data Deníku: Kteří fotbalisté přeboru jsou lepší než hvězdy Ligy mistrů

Sportovní deník pokračuje v mimořádném projektu pro fotbalové fanoušky. Umíme zjistit detailní data o hráčích českého "pralesa" a srovnat je se špičkovými esy. Po jihočeském Olešníku jsme byli v Horním Slavkově na Sokolovsku. A příště můžeme být i u vás a zkoumat váš klub. Na konci článku čtěte, jak své hráče zapojit!  

   
Cennou výhru si připsal v derby s Horním Slavkovem (v bílém) na své konto chodovský Spartak (v červenočerném), když nakonec rozhodl o své výhře 2:1 v 90.minutě.                                                                     
Zvětšit fotografii    Zvětšit fotografii    Zvětšit fotografii     Zvětšit fotografii                    
                                   
                        

Cennou výhru si připsal v derby s Horním Slavkovem (v bílém) na své konto chodovský Spartak (v červenočerném), když nakonec rozhodl o své výhře 2:1 v 90.minutě.Foto: Deník / Daniel Seifert

Fotbalisté Spartaku Horní Slavkov, účastníka karlovarského krajského přeboru, se přihlásili do nového unikátního projektu Deníku s názvem Porovnej se s hvězdami. Jejich domácí zápas proti Chodovu, který Horní Slavkov prohrál 1:2, jsme na základě kamerového záznamu spolu s italskými analytiky společnosti Panini detailně prozkoumali a nyní můžeme říci třeba to, který hráč je pro tým užitečný, kdo si s kým nejvíc přihrává a kdo nejvíc přihrávek pokazí. A to vše srovnáváme se světovými esy: dnes s hráči Realu Madrid a Viktorie Plzeň, kteří se střetli v úterý 23. října 2018 v duelu Ligy mistrů. Real vyhrál doma 2:1.


U jednotlivých obrázků najdete i vysvětlení, na co se právě díváte (omluvte, prosím, chybnou diakritiku od našich italských kolegů). A na konci článku pak čtěte, jak do projektu přihlásit svůj klub, za který hrajete, nebo kterému fandíte.

Zde je sestava soupeřů a taktické rozestavení hráčů na hřišti.

Další obrázek zachycuje týmové statistiky. Pod ním najdete vysvětlivky.

Držení míče: Ačkoliv Horní Slavkov prohrál, držel míč déle než soupeř.

Kvalita hry: tady se hodnotí nejen počet úspěšných přihrávek, ale i jejich užitečnost. Užitečná přihrávka je taková, která přináší výhodu - posun na hřišti dopředu k soupeřově bráně, nebo vyřadí ze hry protivníka, protože jde kolem něj. Nepočítá se sem ťukes obránců, kteří si mezi sebou pětkrát vymění balon na vlastní polovině hřiště. To týmu nic nepřináší

Územní převaha: jak dlouho tým hrál na polovině soupeře. Horní Slavkov hrál na půlce Chodova čistého času přes 8 minut, zatímco soupeř u něj jen necelých 6 minut. Někoho překvapí, že to je vzhledem k devadesátiminutovému zápasu hodně málo času.

Obranná fáze: tady je zajímavé číst pressing - tedy v jaké vzádlenosti od vlastní branky začíná tým soupeře napadat. Horní Slavkov to dělá zhruba okolo poloviny hřiště - 47,5 metru od své branky. Chodov zpravidla napadá až na své polovině hřiště.

Na dalším snímku je i útočná fáze obou týmů.

Tady vyčteme, že Horní Slavkov zakládá drtivou většinu útoků (74,2 % ) postupně, nenakopává tedy balony. Naproti tomu Chodov zakládá téměř polovinu útoků nakopávanými míči přes půlku hřiště.

Využití šířek: zatímco domácí tým se spoléhá na centry hlavně z pravé strany, Chodov má vzácně vyrovnanou statistiku - hraje napravo i nalevo stejně často

Nebezpečí: statistická klasika - tedy počet střel na branku a gólové příležitosti

Tady je pro srovnání zápas Real Madrid - Viktoria Plzeň.

Další dva obrázky podrobně popisují střelbu Horního Slavkova v duelu proti Chodovu. Odkud tým nejčastěji střílí, kolik střel vyšle, kam přesně do branky padly góly...

A na dalším obrázku si můžete prohlédnout Proudy hry - to je užitečná statistika, která odhalí efektivitu hry týmu a ukazuje, kdo si s kým nejvíce přihrává a kudy tým nejvíce hraje. Zda tým chodí dopředu zásadně po levé straně apod.

A tady ještě počty přihrávek mezi jednotlivými hráči domácích: nejvíc úspěšných přihrávek z domácího týmu rozdal kapitán Jiří Pragr - celkem 34. Nejčastěji si vybíral spoluhráče Škopka a Hlinku. Naopak třeba Unger se Stankem od něj dostali jen po jednom balonu. 

A tady si vše můžete porovnat s fotbalisty Realu Madrid a Viktorie Plzeň.

Vše o fotbalistech pralesa. Podívejte, kdo je užitečný, kdo drbe míč a kdo kazí

Sportovní deník pokračuje v mimořádném projektu pro fotbalové fanoušky. Umíme zjistit detailní data o hráčích z nižších soutěží a srovnat je se špičkovými hvězdami. Po jihočeském Olešníku jsme byli v Horním Slavkově na Sokolovsku, který hrál derby s Chodovem. Příště můžeme být i u vás a zkoumat váš klub. V článku čtěte, jak své hráče zapojit!

                                   
                                
                                                                                                              
                        
Cennou výhru si připsal v derby s Horním Slavkovem (v bílém) na své konto chodovský Spartak (v červenočerném), když nakonec rozhodl o své výhře 2:1 v 90.minutě.

Fotbalisté Spartaku Horní Slavkov, účastníka karlovarského krajského přeboru, se jako historicky první klub přihlásili do nového unikátního projektu Deníku s názvem Porovnej se s hvězdami. Jejich domácí zápas proti Chodovu, který Horní Slavkov prohrál 1:2, jsme na základě kamerového záznamu spolu s italskými analytiky společnosti Panini detailně prozkoumali a nyní můžeme říci třeba to, který hráč je pro tým užitečný, kdo si s kým nejvíc přihrává a kdo nejvíc přihrávek pokazí. A to vše srovnáváme se světovými esy. Dnes porovnáváme s hráči Realu Madrid a Viktorie Plzeň, kteří se střetli v úterý 23. října 2018 v duelu Ligy mistrů. Real vyhrál doma 2:1.


V tomto článku se podívejte na videosestřih ze zápasu Horní Slavkov - Chodov a na podrobné statistiky hráčů. Statistiky týmů pak najdete v dalším článku ZDE. U jednotlivých obrázků najdete i vysvětlení, na co se právě díváte (omluvte, prosím, chybnou diakritiku od našich italských kolegů). A na konci článku pak čtěte, jak do projektu přihlásit svůj klub, za který hrajete, nebo kterému fandíte.

Statistiky jednotlivých hráčů ukazují vše o hře: jak dlouho kdo držel míč, jak efektivně ho zahrál, kolikrát fauloval nebo sám byl faulován, kde přesně se na hřišti pohyboval v prvním a druhém poločase, kolik získal míčů atd. Zajímavost: pokud si u hráče jeho celkový čas držení míče (řádek č. 2) vydělíte počtem odehraných míčů (řádek č. 1), vyjde vám, jak dlouho průměrně trvá tomuto hráči, než přihraje. A zda při hře víc přemýšlí nebo je zbrklý. Anebo naopak umí hru zrychlit či ji brzdí.

A tady vidíte souhrn důležitých ukazatelů: kdo měl čeho nejvíc v týmu Horního Slavkova. 

A tady souhrnné statistiky hráčů Chodova:

Chcete i vy takovou statistiku svých hráčů? Přihlaste do projektu také svůj tým! Pravidla najdete ZDE.

A tady ještě pro srovnání statistiky hvězd z Ligy mistrů - Realu Madrid a pod ním i Viktorie Plzeň:

Zdroj: https://www.denik.cz/fotbal/vse-o-fotbalistech-pralesa-podivejte-kdo-je-uzitecny-kdo-drbe-mic-a-kdo-kazi-20181105.html

         https://karlovarsky.denik.cz/fotbal-perlicky/unikatni-data-deniku-kteri-fotbaliste-preboru-jsou-lepsi-nez-hvezdy-ligy-mistru-20181105.html