Medajlonek - Harald Houška a Zdeněk Hodek

18.09.2012 15:42

 

 Harald Houška a Zdeněk Hodek

Medajlonek je věnován dlouholeté trenérské dvojici H.Houškovi a Z.Hodkovi, kteří spolu celkem 9 let vedli mládežnické a po té dorostenecké kategorie. Pod jejich rukama prošla spousta  hráčů, ze kterých se později staly menší či větší fotbalové hvězdy ( viz.samotný medajlonek ). Tato trenérská dvojce dokázala že, nejen individuality tvoří mužstvo. Jako kompaktní celek dokázali svými výsledky a hrou potrápit nejeden prvoligový tým. Na prostředí, které tehdy pro tyto naše ,,hvězdy" vytvořili můžeme jen vzpomínat a již jen závidět ( myslím, že spokojenost hráčů jasně dokládají níže umístěné fota ).

Harald Houška s fotbalem začal v roce 1956, kdy ho  v šesti letech  přihlásil otec do místního fotbalového klubu Baník Svatava, kde působil v nižších žákovských soutěžích až do roku 1965, kdy rázem přestoupil do ligového dorostu Baníku Sokolov. Zde v období 1965 až 1969 získával důležité zkušenosti s děním fotbalovým prozatím jako hráč. Jak se ukázalo později tyto zkušenosti zúročil jako trenér našeho oddílu. V roce 1959 když mu bylo 19 let ( pozn: tehdy byl dorostenecký věk až do 19.let )začal kopat za A-mužstvo, se kterým si zahrál divizní a III. československou ligu. V roce 1974 následovala nabídka našeho klubu, které bylo vyhověno a tudíž následoval přestup do Horního Slavkova ( své sehrál i rodinný důvod ). Již se Spartakem si v letech 1974 až 1982 zahrál I - A-třídu a krajský přebor. V roce 1970 započal Harald svoji dlouholetou trenérskou dráhu, které se věnuje až do současné doby jako hlavní trenér našeho dorostu.

Za zmínku stojí trenérské licence,

které o ledasčem vypovídají : 1970 trenér 4.třídy - Sokolov

                                            1974 trenér 3.třídy - Svojšín

                                            1978 trenér 2.třídy - Klánovice

                                            2009 trenér A-třídy - UEFA - Praha ( studium licence po boku ligových trenérů - Levý, Dejmal, Lička, Caplár atd.)

Se Zdeňkem Hodkem se dali do hromady v roce 1974 a  působili spolu až do roku 1983. Z.Hodek započal své působení ve fotbalu už od přípravky, kdy doprovázel svého syna Aleše Hodka ( Aleš se jako muž vykopal do tehdejší divize, kdy působil v B.Sokolov a S.Chodov - následné působení v Německém ATS Wartenfel ).  Následně se Z.Hodek po boku Haralda stal vedoucím mužstva starajíc se o chod mužstev. Harald vzpomíná na spolehlivost a výborný chod po stránce materiálního zajištění apod., i proto se Haradl mohl plně soustředit na trénování kdy vedoucí mužstva zařizoval ostatní neméně důležitou činnost jako jsou soustředění, materiální zázemí atd. ( Pozn.: veškeré naskenované a pro nás i do jisté míry cenné vzpomínky řádně zdokumentovával a jsou součástí daných sekcí našeho WEBU). Dlouholeté působení skončilo odchodem Haralda ze Spartaku Horní Slavkov. Z.Hodek bohužel v roce 1997 zamřel po těžké nemoci.

Jako trenéři....

Od roku 1974 působili jako trenér a vedoucí našich tehdy nejmladších - přípravky , se kterou se v letech 1974-1978 stali 4xpřeborníky okresu

1978-1981 - působení u A-žáků v krajském přeboru , zde se umístili celkem 2x na třetím a 1x na čtvrtém místě

                - 2x účast o míč Ivo Viktora - Náchod 5.místo , Přerov 4.místo ( z 12.mužstev ) . Na tento turnaj se tehdejší Spartak probojoval jako vítěz 

                  západočeského kraje )

1981-1983 - Dorost, se kterým vybojovali postup do krajského přeboru , kdy v Plzni si následně zahráli kvalifikaci o 2.ligu

1984-1986 - Již bez pna Hodka působil Harald v TJ Loket n/O. - 1. A-třída

1986-1989 - Opět návrat do Spartaku, se kterým taktéž hrál 1.A-třídu

1989-1992 - A-muži B.Sokolov a krajský přebor

1992-1996 - NSR - STV Rohenhof -místní 1.B-třída

1996-1997 - Návrat do Spartaku - 1.A-třída

2009-2008 - A-žáci - krajský přebor

2009-2010 - Dorost - krajský přebor

Této dvojici pod rukou prošlo mnoho hráčů. Jejich kvalita se dá přičíst i tomu, že trenér s nimi ,,rostl" od přípravky až do vesměs dorosteneckého věku. Pak většinou následovaly odchody těchto odchovanců do jiných klubů hrající vyšší soutěže. Tudíž jako velmi plodné období na kvalitní hráče lze považovat právě roky 1974-1983. Proto níže uvádíme i některé odchovance, přičemž některým jsou taktéž v této sekci věnovány medajlonky.

Kára Josef              - UD Příbram - liga dorostu

Janíček Miroslav      - B.Karviná - liga dorostu

Hlaváč Jiří                - S.Chodov - 2.liga dorostu

Dymáček Martin      - S.Chodov - 2.liga dorostu

Vtípil Ladislav          - Škoda Plzeň - 1.liga dorostu

Slabý Miloš             - Bohemians Praha - 1 .liga dorostu a mužů, Olomouc a Plzeň - 1.liga mužů, B.Karlovy Vary - ČFL atd. - blíže viz.medajlonek

Čmilancký Petr        - T.Prešov, Žilina a S.Bratislava - 1.liga mužů - blíže viz.medajlonek

Slabý Jaroslav         - B.Karlovy Vary - divize a ČFL mužů

Vodička Milan          - Ingolstat - NSR - III.liga

Dřížďal František     - Buldoci K.Vary - ČFL, B.Sokolov -II.liga, SK Slavia Praha a Brno - 1.liga - blíže viz.medajlonek